Kesäiltojen kuntoilua ja uudet juoksulenkkarit

Helteisten ja vauhdikkaiden kesälomapäivien tärkeä henkireikä ovat olleet iltalenkkini. Sitä jaksaa perhe-elämän ilot ja surut ihan eri lailla, kun tietää päivän päätteeksi pääsevänsä tunniksi metsään omien ajatustensa kanssa. Muutaman juoksuaskeleenkin olen tänä kesänä ottanut, mutta nyt helteillä minusta ei ole ollut siihen, sillä vielä illansuussakin lämpötila huitelee yli 25 asteessa. Viime kesänä tein ensimmäiset juoksulenkkini vuosikausiin – sitä ennen olin vältellyt juoksua, sillä polveni oli siitä toistuvasti kipeytynyt. Polvi kesti tuolloin lyhyet lenkkini pehmeällä alustalla, mutta juoksuharrastus kuitenkin jäi syksyn tultua.

Minusta olisi ihanaa pystyä vetämään lenkkarit jalkaan ja juosta kevyesti 5-7 km lenkki kotiovelta kotiovelle. Juoksen mielelläni metsäpoluilla, mikä on ollut myös nivelille hyväksi, sillä olen vahvasti kanta-astuja. Sen lisäksi, että polut ovat pehmeitä alustoja, niillä tulee olla sen verran tarkka askellus, että juoksun painopiste siirtyy väkisinkin päkiän suuntaan. Jotta juoksuharrastus kantaisi paremmin myös talvipuolella, olen päättänyt yrittää juoksua myös asfaltilla. Ensimmäisistä yrityksistä sain – yllätys, yllätys – alaselän araksi, mutta ei luovuteta vielä.



Uusille juoksukengille on ollut tarve jo pitkään, joten hankin itselleni hehkutetut Hokan Cliftonit (mainoslinkki Scandinavian Outdoor). Kyseessä on suositun juoksukengän kymmenes päivitys, jossa kanta-astujaa suojelee hyvä iskunvaimennus ja kunnon 8 mm droppi eli kanta- ja päkiäosan välinen korkeusero. Valitsin kengästä itselleni naisten leveälestisen version (mainoslinkki Scandinavian Outdoor). Kengät ovat ihanan kevyet, mahtavasti vaimennetut ja askel rullaa kevyesti päkiälle. Vaikka nämä ovat toimineet hyvin kävelylenkeilläkin, maltan tuskin odottaa hieman viileämpiä päiviä ja uutta alkua juoksuharrastukselleni!
Nyt pitää mennä pakkaamaan, pientä kesäreissua pukkaa.