Uuden kvartaalin kuulumisia

Tuntuu aina merkitykselliseltä, kun kuun ensimmäinen päivä osuu maanantaille. Se on uusi vuosi miniatyyrikoossa, jonkin alku. Tällä kertaa maanantai ensimmäinen päivä aloittaa kaiken lisäksi kesäkvartaalin, tuon lumoavan, hengästyttävän ja joskus hieman uuvuttavankin vuodenajan. Tämä kesä pyörähtänee käyntiin pienen rakennusprojektin merkeissä, jota tänään on suunniteltu. Lisäksi on puuhailtu pihalla, käyty rautakaupassa ja ajettu ensimmäinen autokoulutunti.

Lauantai oli vauhdikas ja piti sisällään niin esikoisen peruskoulun päättäjäiset, keskimmäisen alakoulun päättäjäiset kuin parit ylioppilasjuhlatkin. Viime vuonna tähän aikaan teimme hiki hatussa keittiöremonttia, joka valmistui pari päivää ennen kesäkuun puolivälissä olleita rippijuhlia. Huh, onneksi ei ole tänä vuonna vastaavaa savottaa tehtävänä. Keittiöön olemme kyllä olleet tyytyväisiä, se on kaunis ja käytännöllinen ja istuu sijaintiinsa paremmin kuin vanhan keittiön palaset. Iso saareke jakkaroineen on kaikkien suosikkipaikka nykyään. Harmi että jakkaroita on vain kolme! Harkinnassa on mahduttaa riviin vielä neljäs jakkara.

Maljakossa on oman pihan tulppaaneja. Kerrottuja pionimaisia tulppaaneja minulla ei ole ennen ollutkaan, mutta niistä tuli kertaheitolla suosikkini. Kannussa on puolestaan erään toisen pihan raparpereja, joista ajattelin huomenna leipoa kakun.

Kuullaan pian!

Pysy mukana matkassa

Joko luit nämä?

3 Kommenttia

  1. Hei, olet ilmeisesti aloittanut autokoulun? Olisi kiva kuulla miten aikuisiällä opettelu sujuu, olen itsekin ruvennut lähemmäs 40-vuotiaana miettimään autokoulua. Itseäni kyllä jännittää eniten, osaisinko olla tarpeeksi skarppi liikenteessä, kun on ollut paljon väsymystä.

    Kesäiset kukat ja kuvat!

    1. Oi ei kun tarkoitin että opetamme esikoista ajoluvalla ajamaan, kuten aiemmassa postauksessa kirjoitin. ”Autokoulu” on siihen nähden vähän turhan hulppea ilmaisu:) Mutta kannustan kyllä hakeutumaan autokouluun, jos tuntuu siltä. Uuden oppiminen on aikusena ihanaa ja sen saa tehdä omassa tahdissaan. Ihan varmasti pärjäisit ratissa.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *